Dosyć często padają pytania dotyczące różnicy między tymi trybami.

Monostabilnie bądź bistabilnie mogą pracować różne urządzenia stosowane w ogólnie pojętej automatyce.

Z powodu podobnie brzmiących nazw bardzo często tryby te są ze sobą mylone i nie do końca zrozumiane jest ich działanie.

Sterowanie monostabilne i sterowanie bistabilne co je od siebie odróżnia?

Z tego wpisu dowiesz się:
- jak działa tryb monostabilny,
- jak działa tryb bistabilny,
- w jakich przypadkach wykorzystać dany tryb.

👉
O kopiowaniu pilotów dowiesz się we wpisie:
Czy da się skopiować pilota do bramy?💭

Jak działa tryb monostabilny?

Tryb monostabilny jest to tryb, w którym określa się przez jaki czas ma działać np. przekaźnik wyzwolony pilotem bądź innym urządzeniem w zależności od funkcji danego sterownika.

Jak sam przedrostek wskazuje "MONO" może nam się to kojarzyć z czymś jednolitym bądź pojedynczym. Najczęściej służy on do sterowania urządzeniami wyzwalanymi impulsem (np. brama garażowa) bądź do załączenia na konkretny czas (np. lampa oświetleniowa).

pilot ścienny do sterowania oświetleniem
Pilot ścienny sterowany monostabilnie

W przypadku trybu monostabilnego chodzi o np. jednorazowe wysłanie sygnału poprzez wciśnięcie na pilocie ściennym jednego z przycisków, które spowoduje załączenie przekaźnika zaprogramowanego na ustalony wcześniej czas.

W większości sterowników możemy samodzielnie ustalić ile konkretnie ma trwać impuls, sygnał może trwać od ułamka sekundy do kilku godzin, a nawet dni.

Reasumując tryb monostabilny to nic innego jak tryb czasowy.

Przykłady zastosowania trybu monostabilnego:
  • Sterowniki z ustawionym trybem 1-sekundowym najczęściej stosowane są do wyzwolenia urządzeń automatyki bramowej
(np. napęd g1000 + sterownik NM) większość napędów wyzwalana jest wejściem impulsowym jednosekundowym
  • Sterowanie systemami alarmowymi(np. płyta centrali + sterownik inMaster).
Wykorzystując dwa kanały inMastera możemy sterować załączeniem systemu alarmowego oraz wyzwalać linię napadową.
👉
Szukasz pilota do bramy? Koniecznie zobacz wpis:
Jaki wybrać Pilot do bramy?

Jak działa tryb bistabilny?

Tryb bistabilny w odróżnieniu od monostabilnego nie jest trybem czasowym tylko trybem, w którym zmiana stanu przekaźnika następuje po każdym naciśnięciu pilota lub podaniu impulsu wyzwalającego. Użytkownik sam ustala kiedy urządzenie ma być załączone, a kiedy wyłączone, nie dzieje się to automatycznie.

Przykłady zastosowania trybu bistabilnego:
  • Sterowanie oświetleniem (LN-LT + lampa LED),
  • Załączenie fontanny (LN-P + pompa)

Przy użyciu systemu distance control jesteśmy w stanie zdalnie sprawdzić w jakim stanie jest przekaźnik, czyli czy dane urządzenie jest załączone czy wyłączone. Jest to szczególnie wygodne w przypadku załączania urządzeń w sposób zdalny.

System bistabilny jest przede wszystkim stosowany w sytuacjach, w których musimy/chcemy mieć kontrolę nad danym urządzeniem.

Które sterowanie jest lepsze monostabilne czy bistabilne?

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Obydwa systemy mają swoje wady i zalety oraz znajdą swoje zastosowanie w różnych przypadkach.

W przypadku sterowania systemem alarmowym, zalecany jest sposób monostabilny. Takie rozwiązanie pozwala na niezależne sterowanie poprzez linie oraz klawiaturę.

Sterowanie bistabilne natomiast jest często stosowane do uruchamiania światła. Naciskając przycisk wysyłamy sygnał, który przesyła impuls do oświetlenia, a kiedy chcemy go wyłączyć naciskamy ponownie.

Nie oznacza to jednak, że powyższe przykłady zawsze będą odpowiednie. Być może w Twoim przypadku zastosowanie tych trybów będzie odwrotne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

👉
Posiadasz napęd do bramy? Zobacz jak o niego zadbać we wpisie:
Konserwacji automatycznych bram garażowych

Podsumowując

Przedstawione tryby monostabilny oraz bistabilny są najbardziej popularne w instalacjach elektrycznych. Decydując się na jeden z omówionych trybów musimy rozważyć jego wszystkie za i przeciw. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, gdzie wybrany przez nas tryb będzie nieprzystosowany do naszych wymagań, a co za tym idzie jego użytkowanie będzie ograniczone.

Sterowanie monostabilne idealnie nada się na sterowanie elektroniki inteligentnego domu, kontroli dostępu lub sterowania bramą. Przykładowo decydując się na ten właśnie system zapalone przez nas światło automatycznie zgasi się po upłynięciu ustawionego przez nas czasu, w przypadku kiedy otworzymy bramę wjazdową system automatycznie zamknie bramę do naszej posesji.

W przypadku sterowania bistabilnego sami decydujemy kiedy ma nastąpić włączenie oraz zakończenie pracy danego urządzenia. System ten będzie bardziej odpowiedni do zastosowań w systemach automatyki domowej.

W ofercie naszej firmy znajdą Państwo produkty, które mogą pracować zarówno w trybie bistabilnym lub monostabilnym. Możemy dzięki temu jak najefektywniej wykorzystać możliwości produktów tak, aby spełniały one nasze oczekiwania.