Wszystkie bramy automatyczne, czy to garażowe, rozwierne lub przesuwne muszą obowiązkowo być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, aby nie stały się one potencjalnym niebezpieczeństwem.

Żeby nasza brama działała jak najbezpieczniej możemy zamontować dodatkowe akcesoria, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas jej działania. Do zabezpieczenia wykorzystywane są fotokomórki , listwy krawędziowe oraz lampy sygnalizacyjne.

Najczęściej stosowany rodzaj zabezpieczeń w automatyce bram garażowych

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem są fotokomórki, które po wykryciu
przeszkody podczas zamykania bramy przesyłają informacje do centrali. Zachowa się ona w zależności od ustawień i możliwości naszej centrali sterującej.

Brama może zachować w następujące sposoby:

  • Zatrzyma się
  • Zatrzyma się i zmieni kierunek ruchu do pełnego otwarcia
  • Zatrzyma się i trochę się cofnie

Jak działają i z czego składają się fotokomórki?

Komplet fotokomórek składa się przeważnie z odbiornika oraz nadajnika połączonych z centralą. Mogą być one zasilane bateryjnie jak i przewodowo.

Między odbiornikiem, a nadajnikiem wysyłana jest nonstop wiązka promieniowania podczerwonego, a przerwanie tej wiązki będzie skutkować wysłaniem informacji do modułu odbiorczego fotokomórki.Występują także zestawy tzw. bezprzewodowe, stosuje się je w przypadku braku możliwości doprowadzenia przewodu zasilającego do nadajnika np. po drugiej stronie drogi/ulicy.

Jeżeli chodzi o "bezprzewodowe" fotokomórki, to nie są one do końca bezprzewodowe. Nadajnik zasilany jest z baterii lub akumulatora natomiast odbiornik jest już zasilany przewodem bezpośrednio z napędu.

Jakie są rodzaje fotokomórek?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje fotokomórek:

Fotokomórki analogowe (przekaźnikowe)

Do ich podłączenia wymagana jest większa ilość przewodu.


Fotokomórki cyfrowe

W przeciwieństwie do fotokomórek analogowych do podłączenia wystarczy jedna para przewodu.

Są to dwa główne rodzaje rozróżniane pod względem zastosowanej w nich elektroniki. Możemy też wyodrębnić rodzaje fotokomórek ze względu na sposób ich montażu.


Fotokomórki "stałe"

Jest to rodzaj fotokomórek, które muszą być zamontowane naprzeciwko siebie. Ich konstrukcja uniemożliwia zamontowania ich w różnych płaszczyznach.

Fotokomórki stałe POA Proxima

W przypadku braku możliwości montażu w świetle bramy należy zastosować dodatkowe uchwyty, które nie zawsze będą wyglądać estetycznie.(Zdjęcie poniżej)

mocowanie fotokomórki stałej
Fotokomórki "obrotowe"

Ten rodzaj fotokomórek pozwala w przeciwieństwie do "stałych" na montaż w różnych płaszczyznach. Dużym plusem tego rodzaju fotokomórek jest większa swoboda montażu i nie trzeba ich umieszczać naprzeciwko siebie.

fotokomórki obrotowe
fotokomórki obrotowe

Jak ustawić fotokomórki przy bramie?

W zależności od naszych potrzeb możemy w różne sposoby umiejscowić fotokomórki. Zdjęcie poniżej przedstawia dwa warianty z wykorzystaniem fotokomórek obrotowych.

fotokomórki obrotowe w praktyce
jak widzimy z powyższego obrazka fotokomórki nie muszą koniecznie zostać umieszczone naprzeciw siebie

Montaż z prawej strony zdjęcia może nam dodatkowo zaoszczędzić trochę miejsca co w niektórych przypadkach montażowych może być kluczowe.

Kolejnym powodem, który przemawia za ich wyborem jest przede wszystkim łatwość montażu bez dodatkowych uchwytów oraz sama estetyka po montażu.

Ile linii fotokomórek umiejscowić przy swojej bramie?


Specyfika niektórych obiektów oraz rodzaju bram wymaga montażu więcej niż jednej linii fotokomórek. Ilość linii zależy głównie od rozmiarów naszej bramy oraz miejsca, w którym jest ona montowana.

Proximilian
Proximilian
Wkrótce więcej w tym temacie Proximilian opowie we wpisie.

Czy Krawędziowa listwa bezpieczeństwa jest zabezpieczeniem bramowym?

Równie często spotykanym i podobnie działającym zabezpieczeniem są krawędziowe listwy bezpieczeństwa. Listwy służą do zabezpieczenia ruchomych oraz nieruchomych elementów bram, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu lub zniszczyć mienie.

Wyróżniamy trzy rodzaje listew

- optyczne,
- rezystancyjne,
- mechaniczne

listwa gumowa rezystancyjna Proxima

Aby, zobaczyć przykłady i zastosowanie oraz montaż zapraszamy na kolejny wpis dotyczący krawędziowych listew bezpieczeństwa.

Czy lampa sygnalizacyjna jest formą zabezpieczenia bramy?

Lampy sygnalizacyjne(ostrzegawcze) nie są bezpośrednim zabezpieczeniem. Ich zadaniem jest jedynie wizualne ostrzeżenie o ruchu bramy poprzez wysyłanie sygnału świetlnego osobom znajdującym się w jej obszarze.

lampa sygnalizacyjna Kogut
lampa kogut Proxima

Brama z napędem mechanicznym w świetle przepisów jest maszyną, co wiąże się z tym, że każdorazowe uruchomienie maszyny musi być poprzedzone optycznym bądź akustycznym sygnałem ostrzegawczym.

Pomimo, że lampy nie zapewniają bezpieczeństwa na poziomie listew krawędziowych czy fotokomórek to musimy mieć je zamontowane przy naszej bramie.

Zapraszamy także na poniższy wpis:
👉Co muszę wiedzieć zanim wybiorę pilot do bramy?

Co można wykorzystać do zabezpieczenia bramy przesuwnej?

Podsumowując jeżeli chcemy zainstalować bramę z automatyką to musimy także wyposażyć ją w wyżej wymienione systemy zabezpieczeń. Przykładowe zestawy zabezpieczeń:
- lampa sygnalizacyjna + fotokomórki
- lampa sygnalizacyjna + listwa bezpieczeństwa

Producenci automatyki bram chcąc ułatwić życie instalatora zaproponowali następujące rozwiązanie. Połączyli oni klasyczną fotokomórkę obrotową z lampą ostrzegawczą.

Wystająca lampa sygnalizacyjna nie zawsze była ozdobą ogrodzenia i często była narażona na akty wandalizmu. Stosując fotokomórkę z lampą unikniemy powyższych sytuacji.