Każdemu z nas pilot do bramy kojarzy się z pilotem tzw. breloczkowym najczęściej dwu bądź cztero-przyciskowym w małej obudowie z zawieszką. Takie modele sprawdzają się najlepiej w codziennym użytkowaniu, gdy nosimy je w naszej kieszeni czy torebce. Z racji swoich wymiarów są wygodne i poręczne.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że są dostępne piloty, które swoim wyglądem i sposobem sterowania nie przypominają pilota.

Jakie są rodzaje pilotów tzw. specjalnych?

Rozróżniamy kilka typów pilotów specjalnych.

Zapraszamy do zpoznania się także z wpisem dotyczącym wyboru pilota do bramy:
👉Jaki może być pilot do bramy?

Pilot ścienny

Są to najczęściej piloty montowane na stałe do ściany. Przypominają one swoim wyglądem włączniki do świateł. Dostępne są w wariantach z różną ilością przycisków w zależności iloma urządzeniami chcemy sterować przy jego użyciu.

Często używane są do sterowania napędem garażowym, gdy na etapie budowy nie ułożono odpowiedniej instalacji, ale także wykorzystywane są do zapalania oświetlenia w połączeniu z odpowiednimi odbiornikami.

Link do produktu: Pilot ścienny

Więcej o odbiornikach do świateł opisaliśmy w poniższym wpisie:
👉
Radiowy sterownik do oświetlenia co musisz wiedzieć przed jego zakupem?
🤔💡
piloty ścienne
piloty s1/s2/s3

Pilot dopuszkowy

Są to piloty o niewielkich wymiarach co pozwala na umieszczenie ich w puszce instalacyjnej pod przyciskiem dzwonkowym w sytuacji, gdy do sterowanych urządzeń nie wykonano instalacji elektrycznej.

Instalatorzy często wykorzystują te piloty także w sytuacjach, gdy potrzebny jest pilot w nietypowej, mocniejszej bądź szczelniejszej obudowie.

Stosuje się je, gdy działanie danego urządzenia powinno być przekazane radiowo dalej np. połączenie z systemem alarmowym lub sterowaniem inteligentnego domu.

Piloty te nie posiadają fizycznych przycisków lecz złącza pod, które możemy podłączyć dowolne przyciski lub styki innych urządzeń.

Przykładowe piloty dopuszkowe: BOX, PDB, PD230, HB ARK

Pilot do zabudowy w pojeździe

Nie zawsze pilot breloczkowy umieszczony w kokpicie pojazdu jest wygodny w użyciu nie wspominając już o jego samej estetyce w połączeniu z nowoczesną deską rozdzielczą. Dlatego też z pomocą przychodzą piloty zabudowane w pojazd.

Ich główną zaletą jest to, że chcąc otworzyć bramę wystarczy np. mrugnąć światłami długimi bądź przyłożyć dłoń w miejsce gdzie umieszczoy jest sensor. Takie rozwiązanie nie tylko nie ingeruje w estetykę wnętrza, ale również w pewny sposób zabezpiecza przed użyciem pilota przez osoby niepowołane.

Przykałdowe piloty do zabudowy w pojeździe: HB Sensor, HB Switch, HB II. Wszystkie wymienione piloty mogą obsłużyć do 4 niezależnych urządzeń.

Pilot zapalniczka

Kolejnym pilotem niekoniecznie do zabudowy jest samochodowy pilot do bramy typu zapalniczka. Wyglądem oraz gabarytami przypomina typową zapalniczkę samochodową, a jednak jest to pilot, który może sterować do czterech urządzeń.

Link do: Pilota zapalniczki.

pilot zapalniczka do samochodu
pilot zapalniczka, który umieszczamy w wejście zapalniczki samochodowej

Pilot przemysłowy

W przemyśle piloty breloczkowe często nie zdawały egzaminu z racji swoich rozmiarów oraz delikatności, były często gubione ponadto trudno było się nimi posługiwać np. w rękawicach ochronnych.

Pilot przemysłowy PP2/PP4 jest pilotem w wytrzymałej i solidnej obudowie z dużymi przyciskami nadaje się do montażu bezpośrednio na kokpicie wózka widłowego. Zastoswanie szczelnych przycisków pozwala na jego użytkowanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Pilot duży w odróżnieniu do przemysłowych jest pilotem wielokanałowym(99 pilotów 3-kanałowych). Posiada on trzy przyciski do sterowania oraz dwa do wyboru konkretnego pilota. Cały pilot jest umieszczony w sylikonowym etui ochronnym.

Modele te najczęściej stosowane są jako pilot do wózka widłowego.

Piloty przemysłowe: pilot duży, pilot przemysłowy

Klawiatura bezprzewodowa

Ostatnimi pilotami są tzw. klawiatury bezprzewodowe. Są to piloty, które do wysłania sygnału radiowego wymagają wprowadzenia uprzednio zaprogramowanego kodu.

Code pilot z racji wysokiej klasy szczelności może być stosowany na zewnątrz. Jest to pilot dwukanałowy co daje nam możliwość sterowania dwoma urządzeniami. Długość kodu w zależności od naszych potrzeb może wynosić od 0 do 9 cyfr.

pilot klawiaturowy
Klawiatury bezprzewodowe: code pilot

Jak widać nie zawsze pilot musi przypominać wyglądem pilota oraz być wyzwalanym typowym przyciskiem. Mamy nadzieje, że powyższe urządzenia pomogą wam w codziennym użytkowaniu.

Autor zdjęcia miniaturki: https://unsplash.com/@vmelnyk