Zdalne otwieranie bramy do posesji, czy do garażu za pomocą pilota, stanowi duże ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Nie narażamy się na niebezpieczne kontuzje związane z ręcznym przesuwaniem mechanizmów, ograniczamy także ryzyko przemoknięcia, gdy pogoda panująca na zewnątrz nie jest sprzyjająca.

Mimo niewątpliwych udogodnień, system zdalnego otwierania bram może po pewnym czasie zacząć szwankować. Wiele osób narzeka na niewielki zasięg pilota do bram, co jest niezwykle irytującym problemem. Jeśli zastanawiałeś się, jakie czynniki mogą wpłynąć na zasięg Twojego pilota, to mamy odpowiedź.

słaby zasięg pilota
słaby zasięg pilota

Co może pogorszyć zasięg pilota do bramy?

Jedną z grup przyczyn są zakłócenia sygnału, wywołane nieprawidłową pracą nadajnika otwierającego. Piloty działają na różnych częstotliwościach (zwykle 433,92 MHz lub 868 MHz, tak jak np. Pilot oval), a zatem mają różną skłonność do wychwytywania zakłóceń. Urządzenia charakteryzują się także różną wydajnością baterii - te wyposażone w mniejsze pojemności będą szybciej traciły na swojej efektywności.

Inną kwestią jest niewłaściwa praca odbiornika, czy niekorzystne usytuowanie anteny, np. w bliskim sąsiedztwie zarośli i metalowego ogrodzenia. W terenie zabudowanym zasięg pilota do otwierania bramy garażowej może pogorszyć także obecność innych budynków, przeszkód terenowych i pól elektromagnetycznych.

Gubienie sygnału może być wywołane przez fizyczne separatory, tj. betonowe zbrojenia, grube warstwy metali, ale także przez inne odbiorniki, umiejscowione w pobliżu - linie energetyczne, routery, anteny, czy stacje transformatorowe.

Jak zwiększyć zasięg pilota do bramy?

Pierwszy krok to sprawdzenie, czy nadajnik (lub odbiornik) nie jest uszkodzony mechanicznie. Jeśli wykluczymy taką możliwość, następnym krokiem powinno być wymienienie baterii w pilocie. Są to doraźne czynności, które w wielu przypadkach nie przynoszą skutku, gdyż przyczyna leży gdzieś indziej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sygnał jest po prostu zbyt słaby - praca urządzeń nie została dostosowana do zmieniających się warunków.

Element, który może zwiększyć zasięg pilota do bramy będzie użyteczny sterownik, charakteryzujący się dwukierunkową komunikacją. Zestaw radiowy kilkukrotnie zwiększa zasięg pilota, a dzięki użyteczności urządzenia, użytkownik zyskuje także sporo innych funkcjonalności. Weźmy na tapet zestaw IN-OUT DISTANCE CONTROL. Sterownik posiada wbudowaną funkcję dwustronnego komunikowania się pomiędzy pilotem, a odbiornikiem.

Co to oznacza w praktyce? Użytkownik będzie wiedział, kiedy sygnał trafił z pilota do odbiornika - i z powrotem. To sposób na bezpieczne otwieranie bram garażowych, bez konieczności utrzymywania kontaktu wzrokowego z mechanizmem.

Jaki zasięg ma pilot do bramy?

Skuteczny pilot do bram powinien bez problemu otwierać mechanizm z odległości około 100 metrów. Tak jest w przypadku m.in. pilot duo, charakteryzującego się ponadto wysokim bezpieczeństwem użytkowania i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ograniczniki, które wpływają na pogorszenie się zasięgu, mogą znacznie ten dystans skracać.

Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, iż użytkownicy musieli niemalże stykać pilot z bramą, by automatyka zadziałała. Nie jest to w żadnym wypadku zjawisko normalne i najczęściej świadczy o tym, że sygnał pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem jest po prostu za słaby.

Zwiększenie jakości sygnału można uzyskać stosując zaawansowany sterownik radiowy, tj. ZESTAW IN-OUT DISTANCE CONTROL. Testy urządzenia wykazały, że w terenie zabudowanym zasięg pilot-brama wynosi ok. 300 metrów, a w terenie otwartym i niezabudowanym - spektakularne 1500 metrów.

Linki do omawianych w tekście produktów:

Zestaw in out distance control
pilot oval
pilot duo