Zastosowanie napędu w bramie garażowej to bez wątpienia rozwiązanie bardzo wygodne, które jeżeli zostanie odpowiednio dobrane, jest w stanie zaoszczędzić wiele czasu. Jaki napęd do bramy garażowej warto wybrać, by była ona funkcjonalna, a rozwiązanie służyło na długie lata?

O czym należy pamiętać, wybierając napęd do bramy garażowej?

Jedną z najważniejszych kwestii w wyborze napędu jest dopasowanie jego konstrukcji i parametrów bramy. Najważniejsze w tym przypadku będzie nie tylko obciążenie, przy jakim może pracować napęd, ale również szybkość jego działania (szczególnie ważna przy intensywnym wykorzystywaniu bramy garażowej).

Napęd powinien pracować stosunkowo cicho, szczególnie jeżeli będzie wykorzystywany w przypadku garaży, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zasilania, zastosowany w napędzie (który jak wiadomo, nie pracuje sam z siebie). Z tego też względu należy zadbać o doprowadzenie do bramy odpowiednich przewodów zasilających (najlepiej 230 V⚡). W przypadku bramy dwuskrzydłowej zasilanie powinno zostać doprowadzone do obu końcowych słupków bramy.

Przy wyborze odpowiedniego pilota do bramy pomoże Ci wpis

👉Jaki wybrać Pilot do bramy?

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać - paskowy czy łańcuchowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy warto wybrać napęd do bramy garażowej łańcuchowy, czy paskowy. Tak naprawdę każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady, dlatego też w każdym przypadku wybór napędu należy rozważyć indywidualnie. Choć zarówno napęd paskowy jak i łańcuchowy znacząco różnią się między sobą pod kilkoma względami łączy je jedno - w obu przypadkach swoje zastosowanie znajdą na osiedlach i przy jednorodzinnych domach.

Napęd paskowy jest bardzo nowoczesny, odznacza się również bardzo dużą mocą (1000 Nm). Napęd jest bezpieczny i trwały, a dzięki niezwykle cichej pracy idealnie sprawdzi się w przypadkach, w których brama garażowa znajduje się w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych. Dobry przykład takiego napędu można znaleźć tu:
Napęd paskowy GP1000P.

Napędy łańcuchowe, podobnie jak paskowe również są bezpieczne (przede wszystkim dzięki sporej ilości czujników) i trwałe w eksploatacji. Taki napęd może być stosowany wyłącznie w bramach, których wysokość nie przekracza 240 cm (w wielu przypadkach doskonale sprawdzi się napęd G1000P).

Link do produktu: Napęd łańcuchowy G1000P

Dlaczego warto postawić na bramę garażową z napędem?

Brama garażowa z napędem to bez wątpienia bardzo duża wygoda (choć bardziej kosztowna niż brama ręczna), choć też w niektórych przypadkach może być to jedyne słuszne do zastosowania rozwiązanie - szczególnie w przypadku bezpośredniego wyjazdu z garażu na bardzo ruchliwą ulicę.

Takie bramy będą jednak spełniały swoją rolę wyłącznie wtedy, kiedy napęd zostanie odpowiednio dobrany, o czym należy pamiętać, szczególnie w przypadku nabywania bramy i napędu osobno (na co ze względu na koszty decyduje się wiele osób).

Bramy z napędem mogą być uruchamiane zarówno przyciskiem, jak i kluczykiem, zamkiem kodowym lub pilotem (jest to rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze przy codziennym użytkowaniu bramy).

Autor zdjęcia miniaturki: https://unsplash.com/@aidanfedds