Na wstępie wyjaśnimy nazewnictwo czujnika z racji, iż często szukając czujnika kontaktronowego znajdujemy informacje dotyczące czujników magnetycznych.

Czym się różni czujnik kontaktronowy od czujnika magnetycznego?

Obydwie nazwy określają to samo urządzenie składające się z dwóch elementów, kontaktronu oraz magnesu.

Nazwa "kontaktronowy" pochodzi od sposobu działania tego czujnika czyli "kontaktu" natomiast magnetyczny od magnesu, który zmienia stan kontaktronu.

Obydwie nazwy są jak najbardziej poprawne.

Zasada działania czujnika kontaktronowego

Czujnik ten działa na zasadzie zmiany stanu kontaktronu pod wpływem pojawiającego bądź zanikającego pola magnetycznego.

Czujniki występują w wersji "NO" (obwód rozwarty, gdy znajduje się w polu magnetycznym oraz obwód zwarty, gdy przestaje znajdować się w polu magnetycznym) lub "NC" (obwód zwarty, gdy znajduje się w polu magnetycznym oraz obwód rozwarty, gdy przestaje znajdować się w polu magnetycznym).

Występują też wersje z podwójnym czujnikiem kontaktronowym wykorzystywane głównie w systemach alarmowych. Zastosowanie dwóch czujników w jednej obudowie pozwala na podłączenie obwodu antysabotażowego.

Zastosowanie czujnika kontaktronowego w praktyce

Najczęściej stosowane są one w systemach zabezpieczeń alarmowych w celu ochrony dostępu do pomieszczeń, montujemy je na oknach, drzwiach oraz bramach garażowych.

Wykorzystywane są one także w automatyce przemysłowej, a ponadto swoje zastosowanie znalazły chociażby w branży rowerowej (czujnik zamontowany na jednej ze szprych koła zlicza obroty koła i przesyła tą informacje do licznika).

Coraz częściej wykorzystywane są także w automatyce bram jako dodatkowe zabezpieczenie.

czujnik kontraktonowy

Przykłady zastosowania czujnika kontaktronowego w automatyce bramowej

  • W konfiguracji ogrodzenia z bramą przesuwną oraz furtką, gdzie brama może w czasie otwierania kolidować z furtką, a w rezultacie zniszczyć ją.

    Takie rozwiązanie sprawdza się przeważnie na małych posesjach.

    Montując na furtce kontaktron i podłączając go pod odpowiednie wejście w centrali sterującej bramą uniemożliwimy jej ruch w momencie, gdy furtka jest otwarta.

  • W konfiguracji bramy segmentowej z wbudowanymi drzwiami

Identyczne zastosowanie jak w przypadku powyżej. Czujnik w tym przypadku umieszczamy na drzwiach i także łączymy go z centralą. Uniemożliwi to ruch bramy kiedy drzwi w bramie są otwarte.

Często przewodowe połączenie czujnika zamontowanego na drzwiach bramy segmentowej jest wręcz niemożliwe, w takim przypadku możemy zastosować Bramowy Kontroler Czujników Ruchomych.

BKCR może także być zastosowany w pierwszym przypadku, gdy podczas montażu ogrodzenia oraz kostki brukowej nie poprowadzono przewodu łączącego furtki z napędem bramy. Dzięki temu zastosowaniu prześlemy bezprzewodowo informacje o stanie furtki do napędu.

👉
Dodatkowy sposób zabezpieczenia swojej bramy:
Listwa krawędziowa bezpieczeństwa do bram

Podsumowując

Jak można zauważyć czujniki mają wszechstronne zastosowanie, różnią się tylko wielkością i sposobem montażu. Ze względu na ich rodzaj można je montować na powierzchni oraz wewnątrz np. okien, drzwi oraz furtek.

Produkowane są one także w obudowie aluminiowej. Ten rodzaj przeznaczony jest głównie do montażu na metalowych elementach, obudowa ta zapobiega zbyt szybkiemu rozmagnesowaniu się magnesu.

Czujnik kontaktronowy

Link do naszego czujnika kontaktronowego

Zobacz produkt na naszej stronie!