Współcześnie praktycznie każdy nowy samochód wyjeżdżający z salonu posiada wbudowany immobiliser, lecz nie zawsze tak było. Wcześniej stosowano bardziej prymitywne rozwiązania takie jak zabezpieczenie PIN-em. Rozwiązanie to spotykane jest  do dziś, głównie jest ono spotykane w amerykańskich samochodach. Wraz z rozwijającą się technologią zabezpieczeń w autach pojawiały się pierwsze kluczyki, a zaraz za nimi piloty do sterowania zamkiem.

Pierwsze pilotowe zabezpieczenie, które zostało umieszczone w samochodzie osobowym wprowadziła francuska marka w modelu Fuego. Umożliwiało to jego właścicielom zdalne otwarcie zamka, lecz nadal nie było to wystarczające zabezpieczenie. Immobiliser został opatentowany w 1919 roku, a 79 lat później stał się standardowym zabezpieczeniem montowanym w autach.

Co to jest immobiliser i jaka jest jego zasada działania?

Immobiliser jest elektronicznym zabezpieczeniem umieszczanym w trudnym do znalezienia miejscu, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Większość immobiliserów blokuje zapłon silnika poprzez odłączenie pompy paliwa lub odcięcie zapłonu. Zazwyczaj immobiliser składa się z dwóch części: centrali urządzenia oraz części mobilnej występującej w postaci: - transponderów, - breloczków, - kluczy.

Występują również uzbrojenia, które nie wymagają od nas posiadania przy sobie żadnego z powyżej wymienionych urządzeń – są to tzw. tzw. systemy bezkluczykowe(eng. KEYLESS). W nowszych samochodach rozkodowanie przebiega bez konieczności użycia kluczyka, wystarczy posiadać go przy sobie.

Zbliżenie się do stacyjki powoduje, że jesteśmy w stanie uruchomić pojazd i nim odjechać. System rozpoznaje właściciela ponieważ jest zintegrowany z kluczykiem pojazdu i poprzez wysłanie sygnału sprawdza kompatybilność między centralą a odbiornikiem. Sygnał jest wysyłany zarówno z kluczyka, jak i z urządzenia sterującego. Kiedy urządzenia skomunikują się blokada nie załączy się.

Jeśli sygnał nie będzie się zgadzał auto nie uruchomi się, samochód sam odetnie elektronikę odpowiedzialną za uruchamianie np. pompy paliwowej albo rozrusznika.

immobiliser samochodowy PT2k
immobiliser marki Proxima

Dlaczego warto zamontować dodatkowy immobiliser?

Fabrycznie montowane immobilisery nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa pojazdom. Ich wadą jest zbyt duże podobieństwo w obrębie jednej serii. Bywa, że wszystkie zamontowane w danej serii samochodów immobilisery są identyczne, a co za tym idzie ich zabezpieczenia są bardzo szybko rozpracowywane przez złodziei.

W Polsce istnieją urządzenia, które możemy zakupić zupełnie legalnie, a umożliwiają nam one rozpoznanie i ewentualne rozbrojenie naszego fabrycznego zabezpieczenia.

Urządzenie do rozbrajania posiada w swojej bazie wiele marek najpopularniejszych samochodów, koszt takiego urządzenia nie przekracza aktualnie około 200 zł. Nasuwa się zatem oczywisty wniosek, że fabryczne zabezpieczenie nie stanowi wystarczającej bariery w dostępie do naszego auta. Dlatego też zalecamy użytkownikom aut dodatkowe zabezpieczenie np. Immobiliser 1 cm.

👉
Zapraszamy także na wpis:
Otwieranie bramy z samochodu🚗

Co zyskujemy montując dodatkowy immobiliser?

Przede wszystkim zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie oraz czas, który dla sprawcy jest tak cenny. Pamiętajmy, że działa on pod presją czasu i każda sekunda dłużej w twoim samochodzie zwiększa ryzyko niepowodzenia akcji. Dobrze ukryty lub zamontowany w trudno dostępnym miejscu immobiliser może uratować twój pojazd przed kradzieżą.

Jaki są rodzaje immobiliserów samochodowych? Jest w czym przebierać.

Wyróżniamy kilka głównych rodzajów:

Immobiliser sensor 👈

Można go zamontować np. pod kokpitem lub pod tapicerką auta i za pomocą zbliżenia palca w wyznaczonym miejscu rozbroić zabezpieczenie.

Immobiliser transponderowy 👈

Posiadając przy sobie klucz transponderowy (brelok) zbliżamy go do czytnika, aby rozblokować urządzenie i móc uruchomić auto.

Immobiliser bezobsługowy👈

Jest to najbardziej wygodny typ zabezpieczenia, ponieważ nie musimy robić nic poza posiadaniem nadajnika kompatybilnego z naszym immobiliserem. Można go dołączyć do rzeczy, które mamy zawsze ze sobą.

Immobiliser klawiaturowy👈

Proces rozkodowania przebiega w następujący sposób; użytkownik wprowadza tylko jemu znany 4-cyfrowy PIN. W przypadku pięciu kolejnych błędnych prób immobiliser blokuje się na 1 min.

Immobiliser kontaktowy👈

Ten rodzaj zabezpieczenia działa na zasadzie klucza kontaktowego Dallas do czytnika wyprowadzonego w aucie.

Link do strony ze wszystkimi immobiliserami marki Proxima.

Czy wiesz, że?
Niektóre samochody posiadają specjalną kontrolkę immobilizera, który informuje o jego awarii.
myślący proximilian
Proximilian

Czy da radę zamontować immobiliser w starszym pojeździe?

Immobilisery można oczywiście zamontować również w starszych modelach. Jeżeli chcemy zamontować immobiliser w takim aucie musimy odnaleźć wiązki odpowiadające za:

– podłączenie do masy

– zasilanie +12V/24V stałe

– zasilanie +12V/24V po stacyjce

– dodatkowe opcje, które gwarantuje dany immobiliser.

Często pojazdy produkowane przed rokiem 1998 nie posiadały fabrycznego immobilisera, ponieważ stał on się wymaganym osprzętem dopiero w późniejszym czasie. Zabezpieczenia  tego rodzaju były wówczas dobrem luksusowym. Tylko droższe auta, cieszące się zainteresowaniem złodziei posiadały immobiliesery.

Co zrobić, gdy immobiliser przestanie działać?

Gdy Uszkodzony immobiliser przestanie działać pozbawia nas  on dodatkowo możliwości skorzystania z własnego auta, bez uprzedniego uporania się z usterką. Utrata łączności z immobiliserem unieruchamia nam auto. To jest idealny moment, by docenić swą rozsądną decyzję z chwili zakupu. Jeśli zakupiłeś immobiliser z funkcją "stan serwisowy". To wtedy wystarczy przełączyć swój immobiliser w ten stan i bez problemu uruchomisz pojazd.

Rozblokowywanie awaryjne immobilisera

Jeżeli utracisz klucze elektroniczne, także nie jest to powód, do zmartwień. Posiadając immobiliser z funkcją rozblokowywanie awaryjne, możesz zaprogramować go w taki sposób, że w newralgicznym momencie przyciskając ukryty wyłącznik przez 10 sekund, rozblokowujesz urządzenie.

Awaria blokady immobilizera

Jeżeli istnieje podejrzenie, że nie można uruchomić samochodu z powodu awarii blokady należy przeciąć przewód awaryjnego omijania. Jego lokalizację powinien umieć wskazać twój instalator. Powyższe rozwiązania są dostępne w przypadku immobilisera pt 2.

Podsumowując

Przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się:

– jaki rodzaj zasilania jest zastosowany, 12 V czy 24 V,

– czy auto posiada sygnał analogowy czy magistralę CAN,

– ile blokad będziemy wykorzystywać,

– jaka jest wartość natężenie blokad, które wykorzystamy (10 A lub 5 A).


Dobierając dodatkowe zabezpieczenie samochodu powinniśmy wziąć pod uwagę model auta oraz nasze potrzeby. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów zabezpieczeń, dzięki czemu przy odrobinie zainteresowania znajdziemy takie, które najlepiej sprawdzi się w naszym pojeździe.

Po więcej interesujących wpisów zapraszamy państwa także na stronę naszego partnera https://hadron.pl/

Zapraszamy na naszą stronę do immobilserów marki proxima.