Bardzo często słyszymy od naszych klientów pytanie czy piloty do bram posiadają możliwość skopiowania systemu na drugiego identycznego pilota.

Jak najbardziej istnieją piloty, które możemy skopiować od działającego pilota, procedurę tę jednak posiadają zazwyczaj wyłącznie piloty z kodowaniem stałym.

Jednak mimo takiej możliwości producenci coraz częściej odchodzą od stosowania tych pilotów z racji posiadania kodu stałego, który jest łatwy do przejęcia przez osoby trzecie.

Piloty te są coraz częściej wypierane przez piloty zmiennokodowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo użytkowników. Więcej o pilotach zmienno i stałokodowych przeczytasz we wpisie:

👉
Wymiana baterii w pilocie bramowym może spowodować polepszenie zasięgu jego działania.
Jaki wybrać pilot do bramy czym się kierować przy jego zakupie?

Które systemy posiadają możliwość sklonowania pilota od pilota?

Najczęściej spotykane systemy z kodem stałym i możliwością klonowania w Polsce posiadają:
Came na system CAME TOP, TAM,
Beninca TO.GO2WP, TO.GO4WP, LOT2WMS, T2WK, LOT4W, LOT2W
NICE: FLO,
FAAC: TM2433DPH, TM4433DPH
Hormann: piloty z serii HS(szare z niebieskimi przyciskami)
– oraz wiele importowanych z Chin

Czy piloty zmiennokodowe mogą posiadać możliwość klonowania pilota?

Piloty zmiennokodowe  nie posiadają możliwości kopiowania/klonowania, ale za to piloty niektórych producentów posiadają możliwość dodawania nowego pilota za pomocą pilota już działającego w danym napędzie. Często jest to mylone lub błędnie nazywane "klonowaniem/kopiowaniem pilota".

👉
Wymiana baterii w pilocie bramowym może spowodować polepszenie zasięgu jego działania.
Jak zaprogramować pilot marki Proxima?


Jak kopiować pilota od pilota do bramy?

Kopiowanie lub klonowanie w przypadku pilota (stałokodowego) można wykonać poza zasięgiem odbiornika (nie musimy znajdować się przy napędzie). Natomiast w przypadku pilotów zmiennokodowych zawsze musimy znajdować się w zasięgu odbiornika.  

Należy pamiętać, że w odbiornikach, które obsługują piloty zmiennokodowe funkcja tak zwanego klonowania może zostać zblokowana lub wyłączona przez instalatora.

Pamiętajmy, iż nie ma jednakowej procedury dla wszystkich producentów pilotów. Każdy producent posiada swoją indywidualną procedurę kopiowania.

Przykład sposobu kopiowania pilota stałokodowego za pomocą pilota Kloner firmy Proxima możecie obejrzeć poniżej.

Przykład "kopiowania" pilota z kodem zmiennym FAAC SLH na pilota Proxima kompatybilnego z FAAC SLH.

Pomyślne skopiowanie będzie sygnalizowane w zależności od producenta pilota buzerem, mruganiem lub po prostu możliwością sterowania bramy.

Czy sterownik posiada limit programowalnych pilotów?

W przypadku, gdy sterownik do bramy obsługuje piloty stałokodowe w odbiornik programujemy jednego pilota, a następnie od niego możemy skopiować nieograniczoną liczbę pilotów.  

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pilotów zmiennokodowych ponieważ, każdy sterownik ma już z góry ustalony limit obsługiwanych pilotów.

Pamiętajmy, że takie rozwiązania stosowane są najczęściej na prywatnych posesjach, natomiast na osiedlach/wspólnotach funkcje te są wyłączane, a nawet często odbiorniki są dodatkowo zabezpieczone PINem przed dodawaniem nowych pilotów przez osoby do tego nieuprawnione.

👉
Zapraszamy także na wpis:
Jak zresetować pilota do bramy?