Klienci często zadają nam pytanie - "Panie Sebastianie, czy da się zresetować pilota do  bramy?", ponieważ przy programowaniu go do napędu omyłkowo zaprogramowali jeden/ten sam przycisk do dwóch urządzeń.

Jak zresetować pilota do bramy?

Większość pilotów znajdujących się na naszym rynku posiada zmienny tryb kodowania, a co za tym idzie nie posiadają możliwości tzw. "resetu pilota".  

Kiedy jesteśmy posiadaczem takiego pilota i gdy omyłkowo zaprogramowaliśmy jeden przycisk pilota np. do bramy garażowej i wjazdowej, a nie chcemy żeby obydwie bramy otwierały się jednocześnie, to musimy wykasować pilota z pamięci odbiornika i ponownie prawidłowo zakodować jego przyciski.

👉
Więcej o trybach kodowania pilotów we wpisie:
Jaki wybrać Pilot do bramy?

Wykasowanie jednego pilota w niektórych odbiornikach może być niemożliwe, ponieważ większość odbiorników, czy napędów nie posiada opcji usunięcia tylko jednego pilota. W takim przypadku musimy się liczyć z tym, że wykasujemy wszystkie działające dotychczas piloty i będziemy musieli je ponownie wgrać.

Wyjątkiem od tej reguły są sterowniki do bram Proxima, które posiadają funkcję kasowania pojedynczego pilota.

Jednakże istnieją na rynku piloty, które mają możliwość wylosowania nowych kodów całego pilota. Po przeprowadzeniu takiej procedury, pilot przestaje współpracować z wcześniej  sparowanymi urządzeniami i należy go ponownie zaprogramować do wszystkich urządzeń, z którymi ma od teraz działać.

Taka informacja najczęściej jest zawarta w instrukcji danego pilota lub na stronie producenta.

👉
O kopiowaniu pilotów dowiesz się we wpisie:
Czy da się skopiować pilota do bramy?💭

Czy da się zresetować pilota do bramy z kodem stałym?

Większość pilotów stałokodowych posiada listwę z DIP-switchami. Ich odpowiednia kombinacja odpowiada za ustawienie konkretnego kodu, czyli zmieniając ich ustawienie automatycznie zmieniamy w pilocie ustawiamy nowy kod, który wysyła pilot.

Po tej zmianie nie musimy wykasowywać nadajników ze wcześniej sparowanych odbiorników, ponieważ przestają współpracować automatycznie. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy znać procedury resetu odbiornika.

Oczywiście należy je ponownie zaprogramować do wszystkich urządzeń, z którymi mają od teraz działać.

Są też piloty "stałokodowe", które nie posiadają elektroniki opartej na wyżej wymienionych DIP-switchach, natomiast oparte są o układ procesorowy. Takie piloty najczęściej są nazywane pilotami klonerami lub clonerami.

W gamie tzw. pilotów klonerów są modele, w których oprogramowanie pozwala na reset całego pilota lub na ponowne skopiowanie kodu z konkretnego pilota, czyli tak naprawdę ponowne zaprogramowanie automatycznie usuwa stary kod zastępując go nowym.

W niektórych pilotach stałokodowych np. marki Proxima kompatybilnych z CAME TOP/TAM, istnieje możliwość wylosowania nowych kodów przycisków pilota.

Dlatego bądźcie czujni podczas programowania pilotów, gdyż ich nieprawidłowe zaprogramowanie może skutkować kasowaniem całej pamięci odbiornika i angażowaniem wielu użytkowników bramy. POWODZENIA!!!!!!!